Κλιματιστικά - Midea AG-24NXD0-I/X4-24N8D0-O Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή
- Αρχική
- ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ
- Αναζήτηση
- Midea Xtreme line AG-24NXD0-I/X4-24N8D0-O Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή
- Κατασκευαστής: MIDEA
- Κωδικός Προϊόντος: Midea AG-24NXD0-I/X4
- Διαθεσιμότητα: 2-3 Ημέρες
- 1.099,00€
- Χωρίς ΦΠΑ: 886,29€
Διαθέσιμες Επιλογές
Κλιματιστικά
Περιγραφή
Τεχνολογία Inverter
Η τεχνολογία Inverter που διαθέτει κάνει το κλιματιστικό αρχικά να λειτουργεί στον μέγιστο βαθμό, μέχρι να επιτευχθεί η θερμοκρασία που έχει ορισθεί, και στη συνέχεια λειτουργεί ελάχιστα και συνεχόμενα, διατηρώντας σταθερό το επίπεδο της θερμοκρασίας στον χώρο. Αυτό το κάνει πιο αποδοτικό σε συνδυασμό με μικρή κατανάλωση.
Φίλτρο Αέρα
Περιέχει επιπλέον φίλτρο για τη βελτίωση του αέρα στον χώρο, το οποίο συγκρατεί μεγάλα σωματίδια σκόνης και γύρης που υπάρχουν στον αέρα και απομακρύνει οσμές.
Ιονιστής
Η λειτουργία ιονισμού θα σας προσφέρει έναν ακόμα πιο υγιεινό χώρο. Ο ιονιστής στα κλιματιστικά χρησιμοποιεί ηλεκτρικά πεδία απελευθερώνοντας θετικά και αρνητικά ιόντα στον αέρα, που εξουδετερώνουν βακτήρια και ιούς, ενώ παράλληλα συγκρατεί σκόνη, οσμές και αιωρούμενα σωματίδια, προσφέροντας υγιεινή και υψηλής ποιότητας ατμόσφαιρα στον χώρο μας. Η συγκεκριμένη λειτουργία είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για χώρους καπνιζόντων και σε περιπτώσεις ανθρώπων που υποφέρουν από αλλεργίες, ηλικιωμένους και μωρά.
Οικολογικό Ψυκτικό Yγρό R32
Χρησιμοποιεί το οικολογικό ψυκτικό υγρό R32, το οποίο είναι φιλικό προς το περιβάλλον και έχει 68% χαμηλότερο δυναμικό υπερθέρμανσης του πλανήτη συγκριτικά με το R410A. Επιπλέον, το R32 μπορεί να αποδώσει ίση θερμική ισχύ με το R410A με μικρότερη κατά 30% ποσότητα ψυκτικού, πράγμα που σημαίνει ότι απαιτείται λιγότερο ψυκτικό μέσο για κάθε μονάδα. Ως αποτέλεσμα, οι συνολικές εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα μπορούν να μειωθούν κατά περίπου 75%. Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι το R32 δεν είναι μίγμα αλλά ομογενές ρευστό και μπορεί να ανακυκλωθεί πιο εύκολα και να ξαναχρησιμοποιηθεί.
Συμβουλές Εγκατάστασης
Ιδανικά η εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού θα πρέπει να εγκαθίσταται σε ύψος περίπου 2 μέτρων, ώστε ο αέρας στον χώρο να διαχέεται ομοιόμορφα, αλλά επίσης να τοποθετείται πάντοτε σε τέτοια θέση ώστε ο κλιματιζόμενος αέρας να μην πέφτει απευθείας πάνω σας.
Επίσης η εξωτερική μονάδα θα πρέπει να τοποθετείται σε σημείο που δίνει εύκολη πρόσβαση για τη συντήρησή της, αλλά παράλληλα και σε κοντινή απόσταση από την εσωτερική μονάδα, η οποία δε θα πρέπει να ξεπερνά τα 15 μέτρα. Οι θέσεις εγκατάστασης των μονάδων καθορίζουν τη διαδρομή και το μήκος των ψυκτικών σωληνώσεων, που ιδανικά θα πρέπει να είναι κοντύτερη των 8 μέτρων, ώστε να μην επηρεαστεί η απόδοση του κλιματιστικού.
Συμβουλές Συντήρησης
Θα πρέπει μία φορά τον χρόνο να γίνεται η συντήρηση τόσο της εσωτερικής, όσο και της εξωτερικής μονάδας, από εξειδικευμένο τεχνικό. Έτσι θα μπορούν να αντιμετωπιστούν ήδη υπάρχουσες βλάβες ή να προληφθούν καινούριες. Πέραν της τακτικής συντήρησης από εξειδικευμένο τεχνικό, προτείνεται και ο συχνός καθαρισμός των φίλτρων και των πτερυγίων της εσωτερικής μονάδας από τη σκόνη, που σταδιακά επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του κλιματιστικού.
Ενεργειακή απόδοση
Το κλιματιστικό ανήκει στην ενεργειακή κλάση A++, στην ψύξη και στην ενεργειακή κλάση A+ στη θέρμανση (μέση ζώνη). Η ενεργειακή κλάση μετριέται σε μια χρωματική κλίμακα επτά βαθμίδων από Α+++ έως D, με την κλάση Α+++ να είναι η αποδοτικότερη, ενώ αντίθετα η κλάση D, η ελάχιστα αποδοτική.
Επιπλέον υπάρχουν οι δείκτες SEER και SCOP, οι οποίοι απεικονίζουν ρεαλιστικότερα την πραγματική ενεργειακή απόδοση των κλιματιστικών.
- SEER (Εποχιακός βαθμός ενεργειακής απόδοσης) αντιπροσωπευτικός για ολόκληρη την εποχή ψύξης.Ορίζεται ως λόγος της ετήσιας απαιτούμενης ψύξης προς την ετήσια κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας (η ετήσια κατανάλωση ψύξης βασίζεται σε 350 ώρες λειτουργίας). Ενδεικτικά για ένα κλιματιστικό Α κλάσης και άνω ο δείκτης SEER είναι από 5.10w/w μονάδες και πάνω.
- SCOP (Εποχιακός συντελεστής απόδοσης) αντιπροσωπευτικός για ολόκληρη την εποχή θέρμανσης.Ορίζεται ως λόγος της ετήσιας απαιτούμενης θέρμανσης προς την ετήσια κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας (η ετήσια κατανάλωση θέρμανσης βασίζεται σε 1400 ώρες λειτουργίας). Ενδεικτικά για ένα κλιματιστικό Α κλάσης και άνω ο δείκτης SCOP είναι από 3.40w/w μονάδες και πάνω.
| Απόδοση Btu/h | |
| Ισχύς Ψύξης | 23884 BTU |
| Ισχύς Θέρμανσης | 26000 BTU |
| Ενεργειακή κλάση | |
| Ισχύς Ψύξης | Α++ |
| Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (SEER) | 6,4 W/W |
| Ισχύς Θέρμανσης | Α+++ |
| Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (SCOP) | 4 W/W |
| Κατανάλωση Ψύξης | 383 kWh/y |
| Ετήσια κατανάλωση Θέρμανσης | 1715 kWh/y |
| Δυνατότητες & Λειτουργίες | |
| Wi Fi | ΝΑΙ |
| Ιονιστής | ΝΑΙ |
| Οικολογικό Ψυκτικό Υγρό (R32) | ΝΑΙ |
| Γενικά Χαρακτηριστικά | |
| Χρώμα | ΛΕΥΚΟ |
| Διαστάσεις | |
| Μήκος Εσωτερικής Μονάδας | 108,3 cm |
| Ύψος Εσωτερικής Μονάδας | 33,6 cm |
| Βάθος Εσωτερικής Μονάσας | 24,4 cm |
| Μήκος Εξωτερικής Μονάδας | 95,5 cm |
| Ύψος Εξωτερικής Μονάδας | 67,3 cm |
| Βάθος Εξωτερικής Μονάδας | 34,2 cm |
| Ισχύς Θορύβου | |
| Εσωτερικής Μονάδας | 62 dB |
| Εξωτερικής Μονάδας | 67 dB |
| Εγγύηση | |
| Επιμέρους Εγγύηση Κατασκευαστή | 10 χρόνια για τον συμπιεστή και 3 χρόνια για όλα τα μέρη |
Ετικέτες: Κλιματιστικά, ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ, MIDEA
Κλιματιστικό Panasonic BZ CS-BZ60ZKE/CU-BZ60ZKE Inverter 22000 BTU A+++/A+++
Η σειρά BZ της Panasonic αποτελεί μια ολοκληρωμένη πρόταση κλιματισμού που συνδυ..
1.119,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 902,42€
Fujitsu Eco Series KL ASEG24KLCA/AOEG24KLCA Inverter 24000 BTU A+/A++
Κλιματιστικά Ο λεπτός και κομψός σχεδιασμός της εσωτερικής μονάδας καθιστά την τοποθέτηση του κλι..
1.250,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 1.008,06€
Comfee AF-24HRFN8 Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+++
Κλιματιστικά κλιματιστικα Το κλιματιστικό Comfee AF-24HRFN8 της εταιρείας Midea, έχει ισχύ 240..
859,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 692,74€
Daikin Comfora FTXP60M/RXP60M Inverter 22000 BTU A++/A+
ΚλιματιστικάH σειρά FTXP-M της Daikin προσφέρει υψηλής απόδοσης εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες με..
1.220,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 983,87€
Daikin Comfora FTXP71M/PXP71M Inverter 24000 BTU A++/A+
ΚλιματιστικάH σειρά FTXP-M της Daikin προσφέρει υψηλής απόδοσης εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες με..
1.699,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 1.370,16€
Midea Black Crystal AG16Black-24NXD0-I
ΚλιματιστικάΤεχνολογία Inverter Quattro Η αποκλειστική τεχνολογία Inverter Quattro της Midea αξ..
1.199,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 966,94€
Midea All Easy Pro AEP2-24NXD6-I / AEP2-24NXD6-O Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A+++/A+ με Ιονιστή και WiFi
ΚλιματιστικάΠεριγραφή Τα κλιματιστικά Midea κατασκευάστηκαν για να σας κάνουν να αγαπήσετε ..
1.349,00€ Χωρίς ΦΠΑ: 1.087,90€



